![](/static/1738238857560.87844635320/1485a/Avoimet_tyopaikat_digitaalisissa_palveluissa_hero.jpg)
Akseli kokee, että on Mehiläisen tietoturvassa työskennellessään päässyt haastamaan itseään uudella tavalla
Digitaaliset palvelut
![](/static/1738233949182.88234628709/45d6b/Akseli%20Erikkil%C3%A4.jpg)
”Mehiläisellä olen päässyt haastamaan itseäni uudella tavalla. Erityisesti IT:ssä tehdään niin paljon itse, jonka vuoksi minulla on ollut mahdollisuus päästä kehittämään osa-alueita, joita ei jokaisessa yrityksessä pääse kokemaan. Lisäksi olen päässyt osaksi erittäin mukavaa työyhteisöä.
Hallinnollinen tietoturva on hyvin läpileikkaava tehtäväalue, joten työpäiväni ovat hyvin vaihtelevia, mutta yksi osa pysyy samana: yhteistyö eri ryhmien kanssa.
Näin tietoturva saadaan leivottua osaksi käytäntöä heti, eikä se jää irralliseksi toiminnaksi muun päivittäisen työn viereen. Tämä on erityisen tärkeää, kun kehitämme ja jalkautamme ISO 27001 -standardin mukaista toimintaa yritykseen.
Työyhteisömme on erittäin lämmin ja yhteistyöhaluinen, jolloin tietoturvakin on aihe, josta voi keskustella. Kaikki haluavat olla mukana kehittämässä sitä eteenpäin. Erityisen hyväksi Mehiläisen tekee oma tietoturvatiimimme, jonka kanssa yksikään työpäivä ei ole tylsä!”
Akseli Erikkilä, Information Security Management Lead, jo 1,5 vuotta mehiläisenä
Lisää aiheesta
- Lue lisää
Tietoturva
Lue lisääIT-koordinaattori Chingin työssä parasta on tiivis tiimityö can do -asenteella
Lue lisääSakari halusi hyödyntää osaamistaan terveydenhuollon parantamiseksi ja siirtyi Data Scientistin rooliin tutkijalääkärin tehtävistä
Lue lisääIT Business partner Aleksin työssä on sopivasti vaihtelevuutta ja kansainvälistä twistiä
Lue lisääOpintojen aikana Jonille suositeltiin Mehiläisen Helpdeskiä hyvänä paikkana aloittaa ura IT:n parissa
Lue lisääAntilla on pitkä historia Mehiläisessä IT-organisaatiossa
Lue lisää